BRAZYLIAPODRÓŻE

Ciekawostki o Brazylii, które pomogą Ci wygrać milion w teleturnieju.

No dobra, niektóre Ci pomogą. Na przykład numer 1, 7 albo 4. Ale wszystkie są ciekawe i trochę przybliżą Ci ten odległy kraj. Czytaj na zdrowie!

1.Jeśli nie wiesz, że w Brazylii mówi się po portugalsku to szybko to sobie zapamiętaj! Nie po hiszpańsku, nie po brazylijsku. Po portugalsku!

2.Nigdzie w życiu tak nie zmarzłam, jak w São Paulo. Serio, serio! Powód jest prozaiczny – brak porządnego ogrzewania. Brazylia należy do tych krajów, w których niekoniecznie instaluje się centralne ogrzewanie, grzejniki na ścianach itp. Jeśli na dworze nie jest gorąco (a oczywiście nie zawsze jest) to w domach bywa dość chłodno i w nocy można nieźle zmarznąć. Pakując się w podróż, nie zapomnij o ciepłych ubraniach. Same bikini nie wystarczy 🙂

*Podobnie jest np. we Włoszech, w Portugalii, w Chorwacji.. W zeszłym roku jeździliśmy po Europie w grudniu i w tych krajach można było zmarznąć. Jako ogrzewanie proponowano nam farelki albo klimatyzację nastawioną na ciepły nawiew.

3. Brazylijska waluta to real, ale Brazylijczycy wymawiają “r” jak “h” więc jak ktoś Ci powie, że coś kosztuje dwa reale, to usłyszysz dois (dwa) heajs (reals), co w sumie brzmi jak hajs (łatwo zapamiętać). Reale stoją podobnie do złotówek, więc łatwo się je przelicza. Obecnie 1 BRL = 1.11 PLN

4. Stolicą Brazylii jest, uwaga, uwaga, nie Rio de Janeiro, ani São Paulo. Stolicą Brazylii jest miasto Brasilia, położone w centralnej części kraju. To chyba najczęstsza pomyłka, jaka zdarza się turystom.

5. Odwiedzając Brazylię, jesteś GRINGO albo GRINGA czyli obcokrajowcem. Niektórzy uważają to słowo za obraźliwe, ale my absolutnie nie. Rodzina mojego męża często śmiała się ze mnie, że jestem gringa polaca.

6. Brazylia to przeogromny kraj, około 27 razy większy od Polski. Aby dojechać z jednego dużego miasta do drugiego, często trzeba pokonać olbrzymie odległości. Brazylijczykom czasem ciężko pojąć z jaką łatwością obecnie przemieszczamy się po Europie. Pamiętaj też, że Brazylia to piąte największe państwo świata.

7. Znasz listę siedmiu nowych cudów świata? Należy do niej posąg Chrystusa Odkupiciela, znajdujący się w Rio de Janeiro.

8. Największy na całym świecie karnawał to właśnie ten w Rio de Janeiro. Trwa pięć dni oraz nocy i zaczyna się na słynnym sambodromie w Rio. Przyciąga ponad milion turystów!

9. W Brazylii jest niebezpiecznie. To prawda, jeśli spojrzymy na temat posługując się liczbami. W dzielnicach biedy dużych miast ginie kilkaset osób rocznie. Wyobraź sobie, że w Polsce mniej ludzi ginie w ten sposób w całym kraju przez rok. To nie jest tak, że cały kraj jest jednym wielkim, niebezpiecznym miejscem, ale warto zachować zdrowy rozsądek: nie zapuszczać się do faveli, nie oddalać się od centrum, nie zapuszczać się w małe, słabo oświetlone uliczki, nie chodzić po zmroku. A w przypadku napadu, nie wykłócać się i nie awanturować z napastnikiem, ale spokojnie oddać pieniądze i szybko udać się do bezpiecznego miejsca.

10. Brazylia słynie z przepysznej kuchni. To właśnie tam przekonałam się do jedzenia wołowiny. Koniecznie spróbuj brazylijskiego mięsa, feijoady, brigadeiro oraz świeżych owoców i wody kokosowej. Znajdź restaurację, która serwuje rodizio, w takim miejscu zapłacisz raz, a przeżyjesz najbardziej spektakularne doświadczenie kulinarne w życiu.

Tylko popatrz: 

Dziękuję za uwagę! Zostaw mi proszę komentarz, będzie mi bardzo miło.

Pięknego podróżowania!

Poczytaj także:

Miasta w Europie, które koniecznie musisz odwiedzić w 2018 roku. Część I

15 fajnych rzeczy, które warto zrobić w Amsterdamie

Chcesz za niego wyjść? Udaj się z nim w podróż!

 

6 comments

  1. […] Ciekawostki o Brazylii, które pomogą Ci wygrać milion w teleturnieju. […]

  2. […] Ciekawostki o Brazylii, które pomogą Ci wygrać milion w teleturnieju. […]

  3. […] Ciekawostki o Brazylii, które pomogą Ci wygrać milion w teleturnieju. […]

  4. Ciekawy artykul, milo sie czytalo a tu juz koniec…

    1. Dziękuję! Już pracuję nad kolejnym 🙂

  5. […] Ciekawostki o Brazylii, które pomogą Ci wygrać milion w teleturnieju. […]

Leave a Reply

Your email address will not be published.