MOIM ZDANIEMPODRÓŻE

5 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie

Jak Europa długa i szeroka, w okresie Świąt wiele miast zamienia się w bajkowe wioski, pełne świateł, choinek i domków z jedzeniem i rękodziełem.

Czy wiesz, że pierwszy jarmark odbył się (prawdopodobnie) w 1294 roku w Wiedniu? Od tej pory ta tradycja świąteczna powoli opanowała kontynent. Obecnie jarmarki organizowane są od Madery, po Helsinki, w całej praktycznie Europie. 

Sprawiają, że centra dużych i mniejszych miast zamieniają się nie do poznania w okresie listopada oraz grudnia. Jest pięknie, kolorowo, w powietrzu świąteczna atmosfera przeplata się z zapachem grzańca, goździków i jedzenia. 

Nic tak nie nastraja świątecznie jak wizyta na jednym z jarmarków. Jeśli dobrze liczę, to udało nam się zwiedzić ich ok. 12. Zarówno te najpopularniejsze, jak i te troszkę mniejsze. Powstała z tego lista tych, do których lubię wracać najbardziej i które mają specjalne miejsce w moim serduszku:) 

Poczytaj i daj znać, które jarmarki Ty lubisz najbardziej.

Praga

Praskie jarmarki są cudowne, piękne i magiczne. Doceniane w całym świecie i przyciągające rzesze turystów. Jak tylko znajdziesz się w centrum miasta, odniesiesz wrażenie, że teleportowano Cię do jakiejś magicznej, świątecznej krainy. Możesz przejść miasto wzdłuż i wszerz i wciąż napotykać nowe domki, nowe dekoracje, nowe smakołyki. I tak bez końca.

Najwięcej “dobra” spotkasz w okolicach Rynku Staromiejskiego, Placu Wacława (przy Muzeum Narodowym), na Placu Republiki oraz na Placu Karola.

Najjaśniejszą kulinarną gwiazdą Pragi jest Trdelník. Serwowany tradycyjne, z przeróżnymi wkładami i posypkami, a także w nowoczesnych wariacjach np. z bitą śmietaną lub lodami w środku. Niesamowicie pachnie i smakuje. Spróbuj też grzanego wina, pieczonej szynki i aromatycznych pierniczków.

Zagrzeb

Chociaż nie przychodzi na myśl w pierwszej kolejności, to Zagrzeb ma naprawdę uroczy jarmark, pełen białych domków i dekoracji. Do tego łagodna pogoda sprawia, że, przy odrobinie szczęścia, świątecznym przygotowaniom będzie towarzyszyło piękne słońce.

Mało tego, czy wiesz, że dwa lata pod rząd Zagrzeb wygrał głosowanie internautów na najlepszy jarmark bożonarodzeniowy w Europie? (w obszernym głosowaniu na portalu European Best Destinations’). W takim razie musi być w nim coś wyjątkowego, prawda?

Możesz wejść na stronę European Best Destinations i oddać swój głos na tegorocznych faworytów.

My w zeszłym roku w Zagrzebiu bawiliśmy się świetnie, wyjadając fritule (maleńkie pączki) i spacerując w słońcu.

Aby zobaczyć świąteczny wystrój udaj się na Trg Bana Josipa Jelačića oraz na ulicę Bogovićeva. Z kolei przy Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny spotkasz żywą szopkę, w której aktorzy przedstawiają sceny z życia Jezusa.

Berlin

Berlin zaskoczył mnie przede wszystkim pod względem jedzonka. Jeśli miałabym wybierać najsmaczniejszy jarmark na jakim byłam, to powiedziałabym bez wahania, że chcę do Niemiec. Ślinka mi cieknie na myśl o pieczonych ziemniakach i wszechobecnym serze Raclette, grillowanym na bieżąco na stoiskach i podawanym z chlebem. Jeśli istnieje niebo, to z pewnością serwują w nim Raclette, a także pyszne warstwowe ciasto Baumkuchen.

źródło zdjęcia: www.fakefoodfree.com

źródło zdjęcia: www.fakefoodfree.com

Najwspanialszych jarmarków szukaj w Berlinie na Wilmersdorfer Straße i przy kościele Gedächtniskirche, a także wielki berliński Jarmark Bożonarodzeniowy, usytuowany pomiędzy Alexanderstraße do Alexanderplatz.

    

Wiedeń

Wiedeń to takie miasto, w którym wszystko wygląda czysto, dostojnie i elegancko. Nawet święta wyprawiane są z wielką klasą. Najbardziej urzekają stoiska z rękodziełem, pyszne grzane wino naprawdę dobrej jakości, grzany poncz, ceramiczne kubeczki, owoce w czekoladzie oraz smakowy miód domowej roboty.

Szukaj Wiedeńskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego na Placu Ratuszowym, wioski świątecznej na placu Maria-Theresien-Platz, Altwiener Christkindlmarkt na placu Freyung oraz bożonarodzeniowego jarmarku pod zamkiem Schönbrunn. 

Kraków

Kraków od lat jest mi najbliższym miastem, ale nie miał specjalnych względów w tym zestawieniu. Żywię tak ogromne uczucia do tego miasta w trakcie świąt, bo wszystko w nim jest takie swojskie i znane mi na pamięć. Uwielbiam maleńki jarmark tuż przed Galerią Krakowską, z lodowiskiem, na którym uczyłam jeździć na łyżwach moją brazylijską rodzinę. Uwielbiam krakowski rynek, pełen kolorowych światełek, beczułek serwujących grzańca galicyjskiego, świątecznych iluminacji i krówek. Uwielbiam picie gorącej czekolady z Karmello. Bycie w Krakowie w ten wyjątkowy czas to dla mnie wielka radość. A teraz to już w ogóle, odkąd mogę zaciągnąć tam Lidkę:)

Świetne były też Świąteczne Targi Rzeczy Wyjątkowych w Podgórzu. 


Dziękuję za Twoją uwagę! jeśli to czytasz, zostaw proszę swój komentarz, będzie mi bardzo miło.

Możesz znaleźć mnie także tutaj:

INSTA VAMILYBLOG, tutaj FB VAMILYFAMILY i tutaj też YOUTUBE VAMILY


Poczytaj także:

Chcę pomieszkać chwilę w mieście moich marzeń. Jak się do tego zabrać?

Czy zimowe podróżowanie po Europie ma sens? + pomysł na grudniową objazdówkę

Miasta w Europie, które koniecznie musisz odwiedzić w 2018 roku. Część I

 

 

4 comments

  1. Chciałabym bardzo na Jarmark do Berlina lub Pragi – bo chcę zjeść ten Trdelník <3 Piękne propozycje jarmarków, a fotorelacje zachęcają do odwiedzin każdego jednego! Wrocławski Jarmark też bardzo udany w tym roku!

  2. Najbardziej lodoba mi się opcja Zagrzeb♡ kilka zdjęć, a jednak najmocniej przypadła mi do gustu 🙂

  3. […] 5 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie wg Vamily […]

  4. […] 5 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie wg Vamily […]

Leave a Reply

Your email address will not be published.