Czy warto wybrać się na wakacje pod namiot z dziećmi?

Gdy za oknem pogoda pozostawia wiele do życzenia, wielu z nas myślami odlatuje do ciepłych dni. Za tym idą myśli o urlopie- gdzie się udać? Co warto zobaczyć? Dla rodziców powstaje kolejna zagwozdka związana z organizacją wyjazdu rodzinnego ze swoimi pociechami. Buszując w Internecie, wypytując rodzinę i znajomych w końcu pojawia się pomysł wyjazdu pod namiotem. Czy warto udać się na takie wakacje z dziećmi?

Wakacje na łonie natury.

Spędzanie czasu pod namiotem jest bez wątpienia czasem spędzonym bezpośrednio w kontakcie z naturą. Najpopularniejsze i najbardziej oblegane pola namiotowe to te znajdujące się w pobliżu jezior i lasów. Jest to idealny sposób spędzenia wakacji dla osób, które szukają ciszy i spokoju. Jednak czy nasze dziecko jest w stanie docenić możliwość spędzenia letnich dni w otoczeniu przyrody? Warto wiedzieć, że natura wpływa kojąco na człowieka. Wszechobecna zieleń ma zbawienne działanie na psychikę i fizyczność dziecka. Zmniejsza poziom stresu, pobudza ośrodek koncentracji i nastraja optymistycznie do życia. Jest to jeden z najważniejszych aspektów wyjazdu pod namiot z dzieckiem.

Wakacje bez zasięgu.

Wielu z nas pewnie zastanawia się, czy funkcjonowanie bez zasięgu w dzisiejszym świecie jest możliwe. Owszem, jest możliwe. I może mieć zbawienny wpływ na funkcjonowanie dziecka. Ze świecą szukać dziecka, które nie posiada nowoczesnego smartfona.  Dookoła otaczają nas coraz to wygodniejsze rozwiązania technologiczne. W jednym urządzeniu mamy swoje finanse, wspomnienia, kontakt z bliskimi, ulubioną playliste i wiele innych. Dzieci od najmłodszych lat są narażone na negatywny wpływ technologii. Najnowsze badania pokazują, że dzieci urodzone w generacji łatwego dostępu do Internetu oraz urządzeń mobilny mają ogromne problemy z koncentracją. Niekiedy zdarza się, że zaczynają dość późno nabywać umiejętności mówienia oraz komunikacji z otaczającym światem. Drogi rodzicu, można inaczej spędzać czas! Na pewno spędzenie kilku dni, czy nawet kilkunastu godzin na łonie natury bez stałego dostępu do Internetu sprawi, że dziecko będzie mogło doświadczyć prawdziwej rzeczywistości. Odetchnąć świeżym powietrzem, wsłuchać się w śpiew ptaków, poczuć zapach świeżej trawy.

Ahoj, przygodo!

Zorganizowanie czasu pod namiotem może być nie lada wyzwaniem. Pozwól brać dziecku udział w planowaniu. To sprawi, że wskrzesi ono w sobie ogień kreatywności i poczucia własnej wartości. Można się zdziwić na ile stać dziecko, gdy pozwoli się mu puszczenie wodzy fantazji. Wspólne zabawy na świeżym powietrzu mogą być doskonałym sposobem na zacieśnienie więzi dziecka z rodzicem. Budowanie szałasu w lesie, wędrówka po leśnych szlakach, układanie wyrazów ze znalezionych kijków w lesie… Mamy pełno możliwości na spędzanie czasu podczas wakacji spędzonych pod namiotem. Warto zaopatrzyć się w atlas flory leśnej i wyruszyć na poszukiwania roślinnych okazów. Wówczas wyjazd nabiera walorów edukacyjnych, a najlepiej przyswaja się wiedzę podczas dobrej zabawy.

Podsumowanie

W wyjeździe z dzieckiem pod namiot problemem nie jest brak luksusów życia codziennego jak łazienka, czy stały dostęp do prądu. Coraz więcej pól namiotowych oferuje stały dostęp do prądu, czystych toalet i pryszniców. Warto na początku wybrać właśnie takie miejsce na biwak, by pozwolić dziecku na stopniowe przyzwyczajanie się do spania w namiocie. Osobiście uważam, że jest to jedna z najlepszych form spędzania wakacji z dzieckiem, o czym świadczy szereg wymienionych powyżej zalet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *