Jak pokonać jesienną chandrę? Najlepsze sposoby na sezonową depresję

Czy zmiana pór roku Cię zdołowała? Nie panikuj – nie jesteś sam. Brak światła słonecznego, gdy dni stają się krótsze i ciemniejsze, może wywołać sezonową chandrę, powodując uczucie przygnębienia i zmęczenia. Jak poradzić sobie z jesienną depresją?

Jesień jako pora przejściowa może być problematyczna. Podczas gdy jest to idealny moment na zagłuszenie hałasu po długich, luźnych, elastycznych dniach lata i powrót do stałych harmonogramów, rutyn i obowiązków, wraz z coraz krótszymi dniami, spadającymi z drzew liśćmi i nieprzewidywalnymi zmianami pogody, ludzie często wpadają w sezonową chandrę. Gdy Twój stan emocjonalny i psychiczny się pogarsza, możesz temu zaradzić.

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci poprawić nastrój i pokonać jesienną chandrę.

Znajdź jakąś nową pasję

Poszukaj nowego hobby, lub nowej pasji, która mogłaby sprawić, że poczujesz, że masz po co żyć i na co czekać. Powinieneś poszukać czegoś, co może wyzwolić pozytywne emocje i co da Ci dodatkową motywację do działania, a także czegoś, co pozwoli Ci odpocząć od pracy.

Wygrzewaj się na słońcu

Jesień to świetny czas na gromadzenie zapasów witaminy D, ponieważ Słońce nie jest już najsilniejsze. 20 minut dwa razy dziennie to minimum, które może przynieść pozytywne skutki. Ekspozycja na światło słoneczne poprawia również nasz nastrój i pomaga nam czuć się spokojniej i bardziej skoncentrowanym.

Jedz zdrowo

Twój talerz powinien być kolorowy i wypełniony świeżymi owocami i warzywami, szczególnie jesienią. Nigdy nie pomijaj śniadania, ponieważ dodanie do niego jakiegoś owocu zwiększy Twój poziom energii już z samego rana. Często jedz ciepłe posiłki i włącz do nich rozgrzewające przyprawy, takie jak cynamon, imbir, goździki, koper włoski, kardamon i pieprz cayenne. Sięgaj po sezonowe warzywa korzeniowe i te o bogatych właściwościach prozdrowotnych. Do swojego koszyka zakupowego koniecznie wrzuć cebule, ziemniaki, marchew, buraki i rzodkiew.

Zmień swoją garderobę

Nic nie może poprawić nastroju spowodowanego jesienną szaroburością, jak poczucie, że wyglądamy dobrze, broniąc się przed aurą pluchy i bylejakości powodującą chandrę. Poza tym jesień i zima to pory roku, które są nieco bardziej wymagające pod względem garderoby niż wiosna czy lato. Dlatego dobrze jest wyposażyć się w ubrania, które nie tylko będą dobrze wyglądać, ale też będą funkcjonalne.

Pozwól sobie na spędzenie przyjemnej chwili

Nawet jeśli nie masz zbyt wiele czasu, warto znaleźć sposób na rozpieszczanie siebie. Gorąca kąpiel, sesja masażu, czytanie ulubionej książki lub kawa z dodatkiem czegoś słodkiego mogą poprawić Twój nastrój. Jesień to najlepszy czas na małe przyjemności.

Uporządkuj swoje wzorce snu

Budzenie się wyczerpanym i pragnienie więcej snu jest powszechne jesienną porą. Trzymaj się rutyny kładzenia się do łóżka i wstawania o tej samej porze. To zadziała lepiej niż picie kawy, aby pomóc Ci zachować czujność i energie

Zwolnij tempo

Rozważ włączenie do swojego dotychczasowego trybu życia bardziej uspokajających form ćwiczeń: joga, pływanie, spacery czy jazda na rowerze mogą mieć bardzo relaksujące i odstresowujące właściwości. Jeżeli poczujesz niepokój znajdź chwilę na uspokojenie myśli. Oddychaj głęboko i spokojnie, to pomoże Ci uspokoić system nerwowy i dotlenić się.

Bądź aktywny

Ćwiczenia fizyczne pomagają zwiększyć energię i poprawić samopoczucie. Spróbuj więc uprawiać jogging, odwiedź siłownię lub spróbuj swoich sił w Twoim ulubionym sporcie. Ćwiczenia, szczególnie te wykonywane na świeżym powietrzu, mogą pomóc w przyspieszeniu krążenia i wzmocnieniu układu odpornościowego oraz w poprawieniu ogólnego samopoczucia, co jest konieczne w walce z jesienną depresją.


Pokonaj jesienną depresję z ashwagandhą!

Sprawdź, jaka ashwagandha będzie dla Ciebie najlepsza: https://newgym.pl/najlepsza-ashwagandha-na-depresje/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *