Wypadanie włosów po ciąży- przyczyny i pielęgnacja

Czy zauważyłaś u siebie wypadanie włosów po ciąży? Wypadanie włosów po porodzie zdarza się wielu kobietom i może być źródłem niepokoju i stresu. Z pewnością nie jest to czymś, o co chcesz się martwić jako świeżo upieczona mama. Poniżej dowiesz się więcej na temat wypadania włosów po ciąży i o tym jak najlepiej dbać o nie, gdy odrastają.

Czy wypadanie włosów po ciąży to normalne zjawisko?

Wypadanie włosów po porodzie jest w rzeczywistości bardziej powszechne niż mogłoby się wydawać. Uważa się, że jest to spowodowane hormonami, a w szczególności estrogenem, którego poziom wzrasta w czasie ciąży. Uważa się, że estrogen zapobiega wypadaniu włosów w sposób naturalny i wstrzymuje cykl odnowy włosa. Jednak po porodzie hormony stopniowo wracają do normy. Wszystkie włosy, które zostały wstrzymane w stanie spoczynku, zaczynają wypadać. Ponieważ jednak dzieje się to wszystko naraz, rezultatem może być znaczna utrata włosów lub przerzedzenie włosów w nagłym czasie. Włosy te jednak często odrastają i powracają do zdrowego cyklu wzrostu. Warto pamiętać, że każdy przypadek jest inny, więc stopień wypadania włosów i czas potrzebny organizmowi na wyregulowanie tego aspektu jest różny.

Inne przyczyny utraty włosów po ciąży mogą obejmować niedoczynność tarczycy lub niedobór żelaza. Jeśli kiedykolwiek zaniepokoiły Cię zmiany w Twoim ciele po porodzie, zawsze udaj się do lekarza, aby uzyskać profesjonalną diagnozę i uspokoić swój umysł.

Co możesz zrobić, aby stymulować wzrost włosów?

Zauważyłaś, że przerzedzają Ci się włosy lub wypadają po ciąży, skonsultowałaś się z lekarzem i potwierdził on, że doświadczasz poporodowego wypadania włosów. Dobra wiadomość jest taka, że Twoje włosy powinny zacząć normalnie odrastać w ciągu kilku miesięcy. Jak jednak pobudzić włosy do szybszego i gęstszego odrastania?

Wzrost włosów to świetny pretekst do wykonania masażu głowy. Poprzez delikatne uciskanie skóry głowy palcami lub dłońmi, możesz pobudzić przepływ krwi przez głowę i zoptymalizować odrastanie nowych, zdrowych włosów. Codzienne wieczorne szczotkowanie skóry głowy również może pobudzić krążenie krwi, ale upewnij się, że używasz odpowiedniego rodzaju szczotki do włosów. Unikaj metalowych zębów i grzebieni, które mogą ranić skórę głowy i szarpać włosy. Miękka szczotka z naturalnego włosia może pomóc w masażu skóry głowy i ograniczyć łamanie się włosów.

Zdrowa dieta jest zawsze pozytywnym krokiem w kierunku zdrowego i szczęśliwego ciała. Dotyczy to również walki z wypadaniem włosów po ciąży. Obfitość zieleniny, jagód i pokarmów bogatych w białko ma właściwości wzmacniające włosy. Jajka, na przykład, uważane są za czynnik wspomagający produkcję kolagenu, a borówki i maliny są pełne witaminy C, która chroni przed wolnymi rodnikami i pomaga w przyswajaniu żelaza.

Jeśli borykasz się z problemem wypadania włosów po ciąży, powinnaś koniecznie sprawdzić, jaki będzie najlepszy szampon na wypadanie włosów i uzupełnić o niego swoją kosmetyczkę. Szampony na wypadanie włosów w połączeniu ze zdrową dietą i odpowiednią pielęgnacją skutecznie wspomogą Cię w walce z nadmiernie wypadającymi włosami, wzmocnią je i dodatkowo odżywią.

Jak wyhamować wypadanie włosów po ciąży?

Jeśli przeszkadza Ci nadmierne wypadanie włosów, poniższe wskazówki mogą pomóc Ci do czasu, aż Twoje włosy odzyskają normalną pełnię.

  • Używaj szamponów zwiększających objętość włosów. Szampony te zawierają zwykle składniki takie jak proteiny, które powlekają włosy, sprawiając, że wydają się pełniejsze.
  • Unikaj wszelkich szamponów oznaczonych jako „szampony kondycjonujące”. Zawierają one ciężkie odżywki, które mogą obciążać włosy i sprawiać, że wyglądają na wiotkie.
  • Stosuj odżywki przeznaczone do włosów cienkich. Zawierają one lżejsze formuły, które nie obciążają włosów.
  • Odżywkę stosuj głównie na końcach włosów. Nakładanie odżywki na skórę głowy i wszystkie włosy powoduje ich obciążanie.
  • Unikaj odżywek oznaczonych jako „odżywki intensywne”.
  • Wypróbuj nową fryzurę. Niektóre fryzury sprawiają, że włosy wyglądają na pełniejsze. Doświadczony stylista może Ci podpowiedzieć, co będzie dla Ciebie najlepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *