Zdrowe nawyki żywieniowe- czyli jak zacząć jeść zdrowiej?

Nie od dziś wiadomo, że to co jemy wpływa bezpośrednio na stan naszego zdrowia. Osoby odżywiające się w sposób nieprawidłowy częściej zapadają na różnego rodzaju choroby przewlekłe, a także na nowotwory. Ponadto, bardzo często borykają się one ze złym stanem włosów, skóry czy paznokci. Powszechnym skutkiem nieodpowiedniego odżywiania się jest także nadwaga. Na szczęście, każdy z nas może zacząć jeść zdrowiej, modyfikując swój jadłospis w prosty sposób.

Nie wiesz jak zacząć jeść zdrowiej? Pozbądź się przetworzonej żywności!

Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak zacząć jeść zdrowiej, powinien w pierwszej kolejności zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności. Najlepiej byłoby więc wyrzucić ze swojego jadłospisu wszystkie dania typu express czy instant, które zawierają w swoich składach mnóstwo konserwantów. Warto również zrezygnować z mrożonych burgerów czy pizzy, która jest gotowa po włożeniu do piekarnika na kwadrans. Naszemu zdrowiu nie służą również przekąski typu prażynki czy chipsy, które oprócz ogromnych ilości soli, zawierają nierzadko szkodliwy glutaminian sodu. Warto byłoby także odstawić gazowane, słodkie napoje. Dla własnego dobra ograniczmy również spożywanie konwencjonalnych słodyczy. Jeśli mamy ochotę na deser, przygotujmy go samodzielnie, używając zdrowych zamienników cukru.

Duża ilość warzyw i owoców – nawyk żywieniowy, który wyjdzie Ci na zdrowie!

Dietetycy zalecają, aby jadać przynajmniej pięć porcji warzyw i owoców dziennie. Przewagę powinny stanowić rzecz jasna te pierwsze. Doskonale byłoby więc wprowadzić do swojego codziennego menu świeże, sezonowe warzywa i owoce. Poza sezonem, warto korzystać z mrożonek. Kluczem do sukcesu jest różnorodność. Sięgajmy więc po warzywa zielone, liściaste, które są bogate w chlorofil. W naszym jadłospisie powinny znaleźć się również warzywa korzeniowe, które stanowią skarbnicę witaminy A. Wreszcie, warto zwrócić uwagę na warzywa strączkowe, bogate w cenne białko. Jeśli chodzi zaś o owoce, dobrze jest wybierać te jagodowe. Maliny, porzeczki, truskawki czy jeżyny możemy jeść w dużych ilościach. Na banany, mango czy czereśnie trzeba już bardziej uważać, gdyż są to owoce kaloryczne, zawierające sporo węglowodanów. Z tego też względu należy zachować umiar.

Picie wody jest równie ważne jak zdrowe jedzenie

Zdrowe nawyki żywieniowe obejmują również picie odpowiedniej ilości płynów. Najlepiej w tej roli sprawdzi się niegazowana woda mineralna. Słabo nawodniony organizm może bardzo źle funkcjonować. Konieczne jest więc zapewnienie mu prawidłowej ilości wody. Zaleca się picie minimum półtora litra płynów dziennie. Oprócz wody mineralnej można sięgać oczywiście po zioła. Najlepiej byłoby jednak, aby stanowiły one jedynie dodatek. Jeżeli mamy w zwyczaju pić kawę lub mocną herbatę, powinniśmy sięgać po wodę mineralną z dodatkiem magnezu. Używki takie jak kawa czy mocna czarna herbata wypłukują bowiem cenne minerały z naszego organizmu, co może przyczynić się do pogorszenia samopoczucia. Warto jednak pamiętać o tym, aby po wodę sięgać regularnie, a nie tylko wtedy, gdy jesteśmy spragnieni. Pragnienie zawsze jest sygnałem tego, że nasz organizm już w jakimś stopniu jest odwodniony. Kluczem do sukcesu jest tak częste picie wody, aby do tego odwodnienia nigdy nie doszło. Jeśli nie smakuje nam woda mineralna bez dodatków, możemy posłodzić ją odrobiną miodu. Woda doskonale smakować będzie również z dodatkiem ziół, takich jak bazylia czy mięta. Śmiało można ją również zaserwować z plasterkami ogórka czy cytryny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *