Nieprzewidziane wydatki- jak sobie poradzić?

Osoba oszczędna to taka, która potrafi zaplanować swoje wydatki. Dokładnie wie ile może w danym miesiącu wydać pieniędzy. Swoje zarobki dzieli na koszty niezbędne do życia, na te które może wydać na przyjemności i na oszczędności. Skrupulatność i dokładność to najważniejsze cechy osób bogatych. Bez dokładnego planu finansowego nie da się zaoszczędzić pieniędzy.

Co jednak zrobić, gdy pojawią się nieprzewidziane wydatki – jak sobie poradzić?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Jest wiele pomysłów, które pojawiają się w zależności od przypadku na jaki trafimy. Jedne pomysły są bardziej skuteczne, a inne mniej. Najważniejsze to, by nie panikować i pamiętać o swoim planie finansowym. Tak dobrze przeczytaliście. To, że pojawiają się nowe wydatki nie powinno całkowicie przekreślić naszego planu, a wręcz przeciwnie, taka sytuacja powinna go ulepszyć. Osobę dobrze zorganizowaną nie zaskoczą przykre niespodzianki, na które będzie musiała wydać dodatkowe pieniądze. Zawsze trzeba być na to przygotowanym.

Warto zadbać o to, by nic nas nie zaskoczyło.

Jeśli już ma nas coś zaskoczyć to warto być na to nawet nieświadomie przygotowanym. Osoba oszczędna, która ma już jakieś oszczędności zawsze znajdzie pieniądze na nieprzewidziane wydatki. Jednak jak wiadomo taka osoba niechętnie wyda swoje finanse, lecz w końcu będzie musiała się z tym pogodzić. Jeśli jesteś takim człowiekiem pamiętaj, że i tak jesteś w lepszej sytuacji od tego, który nie ma żadnych oszczędności. Wyobraźmy sobie, że potrzebujemy pieniędzy na teraz, bo na przykład zepsuł się nam piec, a jest środek zimy. Taka wizualizacja pozwoli nam sobie uświadomić, że naprawdę warto mieć odłożone jakieś pieniądze. Po zaoszczędzeniu trochę gotówki poczujemy się lepiej, a kto wie może kiedyś dzięki swojej oszczędności zostaniemy milionerami.

Inny sposobem na nieprzewidziane wydatki jest kredyt, ale jest zdecydowanie mniej polecany od oszczędności. Nie należy go brać w pośpiechu. Warto również sobie powtarzać, że będziemy musieli go spłacać. Tu również przyda nam się dobry plan spłacania tego kredytu, w ten sposób zobaczymy, czy w ogóle będziemy w stanie go spłacić. My osobiście radzimy ten sposób zostawić jako ostateczność. Można również pożyczyć pieniądze od znajomych, przyjaciół, czy rodziny, ale to również trzeba dobrze przemyśleć. Nie chcemy przecież, by przez następne lata nam to wypominali, dlatego warto zastanowić się kogo dłużnikiem zostać.

Oczywiście nikt nie chce być dłużnikiem, dlatego poszukajmy jeszcze innego sposobu. Wchodząc w internet widzimy mnóstwo reklam. Ludzie sprzedają różne rzeczy. W nagłych przypadkach, gdy pojawiają się nieprzewidziane wydatki, warto zastanowić się, czy to nie jest dobry sposób na zdobycie szybkiej gotówki. Jednocześnie możemy pozbyć się nie chcianych rzeczy, które mogą się przydać innym. W dzisiejszych czasach istnieje mnóstwo portali, które ułatwiają nam taką sprzedaż. Początkowo może nam się to wydawać trudne, ale z czasem będzie co raz lepiej. Przy takiej sprzedaży również warto mieć wszystko skrupulatnie zaplanowane.

Nieważne jaki pomysł wymyślimy na nieprzewidywane wydatki, wszystkie łączy jeden punkt.

Tym punktem jest dobry plan. Warto być przygotowanym na każdą sytuacje, lecz jeśli nie    jesteśmy to warto najpierw pomyśleć o dobrym zorganizowaniu swoich działań związanych z tymi wydatkami. Dobra organizacja i dobry plan t o sukces wyjścia na prostą. Gdy pojawiają się nieprzewidziane wydatki bardzo ważne jest również, by się nie załamywać, bo zawsze coś w tej sytuacji się wymyśli. Nigdy również nie należy wstydzić się prosić o pomoc. Dopiero praktyka nauczy nas dobrego planowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *