#VAMILYPOLECAPODRÓŻE

Wiedeńska randka z Gustavem Klimtem w Belwederze

Od nadmiaru muzeów w Wiedniu może rozboleć głowa. Będąc tam, szybko staniesz przed dylematem “Które muzeum zwiedzić”, ponieważ jest ich ponad 100 (no chyba, że dysponujesz dużą ilością czasu, gotówką i determinacją. Wtedy może uda Ci się odwiedzić wszystkie).

Nasza druga w tym miesiącu wycieczka do Wiednia zaowocowała nowymi odkryciami, zwiedzonymi miejscami, które mogę z czystym sumieniem polecić oraz wiedzą, dzięki której mogę już chyba skrobnąć weekendowy przewodnik po tym cudnym mieście (chociaż przyznaję, że ilość zwiedzajek* we Wiedniu jest przytłaczająca).

*Zwiedzajka to takie miejsce do zwiedzania, polecane przez przewodniki i blogi, czyli wszystkie muzea, zabytki, galerie sztuki, kościoły, ruiny, zamki, plaże, wieże widokowe, place, rynki i tym podobne. Niech żyje słowotwórstwo 🙂 

Ale zanim zabiorę się za przewodnik, chciałam opisać Ci dzisiaj jedno miejsce, które zrobiło na mnie duże wrażenie. Magiczny, dostojny, cenny – oto Belweder! 

Nie jestem wielką koneserką sztuki, nie będę tutaj ściemniać. Posiadam podstawową wiedzę z zakresu historii sztuki, znam jej okresy, słynne obrazy, artystów, rzeźby i architekturę. Do muzeów chadzam chętnie, ale niekoniecznie często. Szczególnie póki Lidia jest mała i wolę zabrać ją na spacer, a muzeum zostawiam sobie jako przyjemność bez dziecka. 

Tym razem byłam w towarzystwie mojej przyjaciółki i właśnie Belweder wybrałyśmy na chłodne poniedziałkowe popołudnie. Jest to barokowy pałac, zaprojektowany przez architekta Johanna Lucasa von Hildebrandta. Złożony z dwóch budynków: „Górnego Belwederu” (w przeszłości przeznaczonego na bankiety i uroczystości) oraz „Dolnego Belwederu” (który z kolei pełnił funkcję letniej rezydencji). Pomiędzy nimi znajduje się ogród w stylu francuskim, strzeżony przez posągi sfinksów.  

Obecnie Belweder gości w swoim progach bardzo ważne dzieła sztuki, min. największą w świecie kolekcję dzieł Gustava Klimta.

Przy zakupie biletu czeka Cię decyzja, czy chcesz taki do Belwederu Górnego, Dolnego Belwederu, czy do obu. Generalnie sytuacja ma się tak, że:

 • Górny oferuje wystawę stałą, w tym dzieła Gustava Klimta, ze słynnym Pocałunkiem oraz Judith na czele. Dodatkowo obrazy mistrzów takich jak Schiele i Kokoschka. Trzy piętra wypełnione imponującą kolekcją sztuki austryjackiej, począwszy od średniowiecznej.
 • Dolny Belweder oraz Oranżeria to z kolei dom dla ekspozycji czasowych, możesz sprawdzić na STRONIE co się tam dzieje w danym momencie. 
 • Za darmo możesz obejrzeć ogrody wokół pałacu. Zwróć uwagę na staw lustrzany oraz ogród alpejski. 

Dużo osób ma problem z wyborem biletu przy kasie. Najczęstsze pytanie, jakie pada to Gdzie jest Klimt. Aby obejrzeć jego obrazy wystarczy, że kupisz bilet do Belwederu Górnego. 

Ceny 

Górny Belweder (adres Prinz Eugen-Straße 27, otwarty pn-nd 9-18, pt 9-21)

 • Dorośli 15 euro
 • Seniorzy (65+) oraz studenci (19-26) 12.5 euro
 • Dzieci i nastolatki (0-18) za darmo 

Dolny Belweder & Oranżeria (adres Rennweg 6, otwarty pn-nd 10-18, pt 10-21)

 • Dorośli 13 euro
 • Seniorzy (65+) oraz studenci (19-26) 10 euro
 • Dzieci i nastolatki (0-18) za darmo 

Górny Belweder+Dolny Belweder & Oranżeria 

 • Dorośli 20 euro
 • Seniorzy (65+) oraz studenci (19-26) 17 euro
 • Dzieci i nastolatki (0-18) za darmo 

A teraz nie pozostaje mi nic innego, jak zabrać Cię w podróż fotograficzną po Górnym Belwederze.


Dziękuję za Twoją uwagę! Jeśli udało Ci się dotrzeć do tego miejsca, zostaw proszę swój komentarz, będzie mi bardzo miło.

Możesz znaleźć mnie także tutaj:

INSTA VAMILYBLOG, tutaj FB VAMILYFAMILY i tutaj też YOUTUBE VAMILY


Poczytaj też:

Czy zimowe podróżowanie po Europie ma sens? + pomysł na grudniową objazdówkę

Ciekawostki o Brazylii, które pomogą Ci wygrać milion w teleturnieju.

Brazylijska rodzina, która nigdy nie weźmie udziału w karnawale.

 

8 comments

 1. […] Wiedeńska randka z Gustavem Klimtem w Belwederze (+dużo zdjęć) […]

 2. Gratka dla miłośników secesyjnego twórcy!

 3. Uwielbiam Wiedeń, kiedyś bywałam często. Na zwiedzanie muzeum to trzeba mieć wór pieniędzy, ale warto!!!!

 4. O widzisz 🙂 mam siostrę w Wiedniu. Klimt jest mi znany, pracuje w firmie która zdobi porcelanę i widziałam sztukę tego artysty na profuktach. Jak będziemy w Wiedniu skorzystamy z twojej propozycji.

 5. Świetnie, że zrobiłaś tyle zdjęć!

 6. Przyznam, że mało zaglądam do muzeów, raczej koncentruję się na zwiedzaniu innych miejsc, ale gdybym trafiła na odpowiedniego przewodnika, chętnie udałabym się na taką wycieczkę po sztuce. 🙂

 7. Marzy mi się taka wyprawa!

 8. W Wiedniu bylam tylko przelotnie, przez kilka godzin – więc zbyt wiele nie udalo mi się zwiedzic. Ale bardzo podoba mi się tamtejsza architektura i biała zabudowa – sprawia wrazenie miasta z bajki.

Leave a Reply

Your email address will not be published.